Na czym polega praca pedagoga szkolnego

Na czym polega praca pedagoga szkolnego?

Podstawowym celem pracy pedagoga szkolnego jest organizowanie pomocy i opieki pedagogiczno- psychologicznej dla uczniów, podejmowanie różnorodnych działań w szkole i środowisku w celu wspomagania ich rozwoju osobistego oraz efektywności uczenia się. Działania te opierają się na współpracy z nauczycielami, rodzicami, organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi.

Główną rolą pedagoga jest przede wszystkim analiza sytuacji wychowawczej w szkole i poszukiwanie wraz z nauczycielami środków zaradczych w przypadku wystąpienia trudności rozwojowych , dydaktyczno- wychowawczych, a także rodzinnych ucznia.

Główne obszary pracy pedagoga to:

1. Zadania opiekuńczo- wychowawcze.

• Wczesna diagnoza uczniów sprawiających trudności dydaktyczno- wychowawcze, współpraca z wychowawcami klas, konsultacja z Dyrekcją szkoły.
  • Analiza opinii i orzeczeń Poradni Psychologiczno- pedagogicznej, zapoznanie nauczycieli z dokumentacją w celu dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych możliwości ucznia.
  • Dbanie o realizację obowiązku szkolnego uczniów.
  • Prowadzenie zajęć integracyjnych w klasach I.
  • Organizowanie warsztatów profilaktycznych.

2. Indywidualna opieka psychologiczno- pedagogiczna .

• Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów
  • Rozmowy indywidualne z uczniami sprawiającymi trudności dydaktyczno-    wychowawcze.
  • Rozwiązywanie konfliktów i napięć powstałych między uczniami.
  • Doradztwo pedagogiczne.
  • Praca indywidualna z uczniem zagrożonym niedostosowaniem.

3. Formy pomocy udzielanej uczniom.

• Rozpoznawanie sytuacji materialnej uczniów.
  • Organizowanie pomocy według potrzeb.
  • Proponowanie badań specjalistycznych w przypadku występujących trudności uczniów.
  • Dostosowanie warunków organizacyjnych.
  • Organizowanie pomocy w nauce.
  • Współpraca z instytucjami wspomagającymi (Poradnie, Kuratorzy Sądowi, Gops. Policja itp.)

4. Profilaktyka wychowawcza.

• Koordynowanie działań w zakresie realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo –Profilaktycznego .
  • Organizowanie zajęć profilaktycznych dla uczniów, które mają na celu nabywanie przez uczniów umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i umiejętne reagowanie na zagrożenia.
  • Organizowanie konkursów profilaktycznych .
  • Organizowanie zajęć profilaktycznych ze specjalistami dla uczniów w celu zapobiegania zjawiskom uzależnienia, agresji i przemocy.

5. Współpraca ze środowiskiem lokalnym.