Historia

Pierwsza szkoła w Jasienicy znajdowała się na ulicy Granicznej lub Czyrnej na terenie posesji pana Stacha.  Szkoła od XVIII w. nie zmieniała swojego wyglądu. Był to budynek drewniany, mieszkalny, kryty słomą. Podczas II wojny światowej budynek został spalony.

Wizualizacja pierwszej szkoły w Jasienicy

W 1786 roku zbudowano szkołę jednoklasową, która nazywana jest „organistówką”(ponieważ do roku 1969 mieszkali tam organiści kościoła katolickiego). Pierwszym mieszkańcem budynku był organista, który miał 10 dzieci i sam uczył je czytania i pisania. Z tej nauki zaczęły korzystać także inne dzieci i w ten sposób powstała całoroczna szkoła.

"Organistówka"

W 1845 zbudowano duży parterowy budynek przeznaczony na ewangelicką szkołę. W późniejszym okresie dobudowano piętro na mieszkania dla nauczycieli. W szkole uczono do 1909 roku.

Szkoła ewngelicka

Dwuklasowa szkoła katolicka została wybudowana w 1900. Kierownikiem szkoły był Karol Prauss. Koszt budowy tej szkoły wyniósł 10 000 koron.

Szkoła katolicka

Z czasem oba budynki okazały się zbyt ciasne, z inicjatywy gminy powstała w 1909 roku międzywyznaniowa szkoła. Początkowo mieściło się tam sześć klas. Lekcje odbywały się w języku niemieckim, a nauczyciele musieli ukończyć niemieckie seminarium.

Szkoła Podstawowa w Jasienicy

źródło: http://www.historia.beskidia.pl/3324_jasienica_szkola_podstawowa_w_jasienicy_stare_zdjecie.html

W czasie I wojny światowej (w latach 1914-1915) szkołę zamieniono na szpital wojskowy, a nauka odbywała się w sąsiednim budynku.

Nauczyciele podczas szkolenia przeciwgazowego w 1939 r.

Wielki rozwój szkoły nastąpił w czasie, gdy kierownikiem szkoły był Franciszek Barteczek. Był on znakomitym pedagogiem, dzięki jego inicjatywie:

• dobudowano kuchnię na parterze oraz jedną salę lekcyjną na piętrze,
  • w szkole organizowano kolonie dla dzieci z Górnego Śląska,
  • działało wiele kół zainteresowań (modelarskie, rzeźbienie i piłowanie w drzewie lipowym),
  • utworzono Drużynę Harcerską, PCK,
  • stworzono Samorząd Szkolny,
  • uruchomiono bibliotekę szkolną,
  • organizowano festyny, przedstawienia, zabawy taneczne, jasełka, Mikołajki, występy zespołu tanecznego, chóru szkolnego i orkiestry,
  • przeprowadzano akcje na rzecz środowiska,
  • organizowano wycieczki szkolne,
  • prowadzono dożywianie dzieci, udzielano pomocy materialnej najuboższym,
  • utrzymywano kontakty ze szkołami z regionu Bielska Podlaskiego
  • otworzono „ochronkę” dla dzieci.

25-lecie pracy F. Barteczka

Jubileusz 25-lecia pracy pedagogicznej F. Barteczka

Archiwalne zdjęcia

W 1956 roku zdecydowano o rozbudowie szkoły, Dobudowano 5 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, szatnie, natryski, umywalnie i nowe toalety. Założono też centralne ogrzewanie, wyposażono pracownię fizyko-chemiczną i salę do zajęć praktyczno-technicznych. Rozbudowa zakończyła się w 1961 r. Wówczas nadano szkole imię Tadeusza Kościuszki.

W 1973 roku szkołę przemianowano na Zbiorczą Szkołę Gminną. W tym samym czasie uruchomiono kuchnię, jadalnię i świetlicę.

Archiwalne zdjęcia

W 1984 roku część budynku szkoły przeszła gruntowany remont - wymieniono stropy, podłogi, okna i drzwi. Zreorganizowano sale lekcyjne, przedszkole umiejscowiono na parterze.

W 1999 roku ze względu na ówczesną reformę edukacji konieczna była rozbudowa szkoły i dostosowanie jej do potrzeb Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej.  Oddanie do użytku nowej części szkoły nastąpiło w 2001 r.  W tym samym roku Zespół Szkół w Jasienicy podzielono na dwie odrębne placówki: Gimnazjum oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny.

Budowa Gimnazjum

Szkoła przed budową hali sportowej

W 2003 roku decyzją Gminy rozpoczęto budowę hali sportowej. Hala posiada widownię na 100 miejsc oraz zaplecze sanitarno-socjalne.

W 2006 roku rozpoczęła się budowa kompleksu sportowego - dwóch boisk (trawiastego oraz drugiego z nawierzchnią tartanową), ścianki do squasha oraz bieżni. Otwarcie obiektu nastąpiło w 2008 roku.

W 2009 roku wykonano generalny remont elewacji starej części szkoły, przebudowano kominy i pomalowano dach.

Budynek szkoły