Problem wszawicy w szkołach

PROBLEM WSZAWICY W PRZEDSZKOLACH I SZKOŁACH

Drodzy Rodzice,
prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby. 
Problem wszawicy w szkołach nigdy nie przestał być aktualny. W ostatnich latach nasilił się on dwukrotnie i z pewną częstotliwością powraca do placówek edukacyjnych w postaci epidemii. Niewiele osób wie, że zarażenie wszawicą może przytrafić się każdemu dziecku i nie jest to skutek braku higieny, czy złej sytuacji materialnej rodziny. 
Jak rozpoznać wszy u dzieci?
Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia czy grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem. Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać czy są to gnidy należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica. Jeżeli już wiemy, że „moje dziecko ma wszy” zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie. 
W jaki sposób walczyć z wszawicą?
W leczeniu wszawicy warto skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych preparatów, które nie powodują alergii i nie drażnią skóry głowy. Preparaty te można zakupić w aptece. Obecnie dostępne są szampony, ścierki, spraye, specjalne gumki do włosów. 


PRZEDE WSZYSTKIM -PROFILAKTYKA!   

Jak postępować, aby chronić dziecko przed zarażeniem wszami:

* Czesać i szczotkować dokładnie włosy dziecka.

* Myć dziecku głowę co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu.

* Uczyć je, aby nie pożyczało przyborów higienicznych (grzebieni, szczotek).

* Uczyć je korzystania tylko ze swoich ręczników.

* Przypominać mu, aby nie korzystało z pożyczonych czapek, szalików i innych nakryć głowy.

* Związywać lub spinać dziecku długie włosy (bardzo ważne!)

* Sprawdzać stan czystości głowy dziecka po pobycie na feriach, wycieczkach itp., a także po podróżach pociągiem, samolotem, autobusem.

* W przypadku prośby ze szkoły o konieczności sprawdzania czystości głowy dziecka wykonywać to bardzo dokładnie i codziennie. Sprawdzać też czystość głów pozostałych domowników.

* Podstawową zasadą profilaktyki jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

*  Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za prawidłową higienę i czystość dziecka. 


 

Warto wiedzieć… 


● Wszy nie skaczą i nie pływają, do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.


● Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne.


● Sprawdzaj głowę dziecka profilaktycznie przynajmniej raz na tydzień .


● Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników.


● Po wystąpieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami :

https://www.gov.pl/attachment/d3bbae85-0db6-43b0-ace2-4b254868879e

https://www.gov.pl/attachment/b544d39c-9364-40fa-9251-e832d5ab8b78