Ratujemy i uczymy ratować

– to  bardzo ważne i znane na słowa

Od 2011 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. T. Kościuszki prowadzona jest nauka pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” po patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Program RUR polega na prowadzeniu zajęć dla uczniów klas I-III z podstawowych czynności ratujących życie czyli wzywanie pomocy, sprawdzanie przytomności,  ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytacja krążeniowo- oddechowa.

Dzieci oswajają się z tymi ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki, a pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

Zajęcia prowadzone są przy pełnym wsparciu WOŚP, bowiem fundacja na starcie zapewnia pomoce edukacyjne do prowadzenie szkoleń: między innymi fantomy i podręczniki do nauki pierwszej pomocy z filmem edukacyjnym ”Doktor Kręciołek”.

Ponadto, co roku podczas realizacji programu RUR dzieci dostają do ćwiczeń składane telefony, imienne książeczki do nauki pierwszej pomocy oraz po skończonym szkoleniu  certyfikaty uczestnictwa w programie.

Dwukrotnie w uczestniczyliśmy również w Biciu Rekordu Guinessa w równoczesnym prowadzeniu wdechów i ucisków ratowniczych pod patronatem WOŚP.

Koordynatorki Programu RUR

Magdalena Mertens i Iwona Nycz